İMTİYAZ SAHİBİ

Lutfi Taner DENİZ

İrtibat Telefon

(0 328) 814 84 59

SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Mustafa BARDAK

Ortaokul Cd. No 28   OSMANİYE

e-mail: aydinosmaniyegazetesi@akdenizofset.com

 2
Web Sayfamıza Hoş Geldiniz

30 Ekim 2006 Pazartesi

 

Menü

AKDENİZ Gazetesi

TAKİP Gazetesi

AYDIN OSMANİYE Gazetesi

Akdeniz Ofset & Form

ARŞİV

 

Cumhuriyet’i coşku ile kutladık

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 83.yıldönümü tüm yurtta, Dış temsilciliklerimizde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

Osmaniye’deki törenler 28 Ekim Cumartesi günü saat: 13.00’te Valilik binası önünde Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi.

Valilik binası önündeki törene Vali Zübeyir Kemelek, Cumhuriyet Başsavcısı  Abdullah Bayır, Garnizon Komutanı İs.Kur. Kd. Alb. Muhammet Kirazdiken, Belediye Başkanı Davut Çuhadar, Kamu kurumu ve kuruluş temsilcileri ile Sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

29 Cumhuriyet Bayarımı törenleri ile ilgili geneş haber ve fotoğraflarımızı yarınki gazetemizde görebilirsiniz.

Av. Kabasakal vefat etti

Osmaniye Barosu Avukatlarından Av. Haşim Kabasakal vefat etti. 1965 doğumlu olan Haşim Kabasakal, Perşembe akşamı geçirdiği kalp krizi sonucu Osmaniye Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Haşim Kabasakal Cuma günü düzenlenen törenle Osmaniye Asri mezarlığında göz yaşları arasında toprağa verildi.

Ankara Hukuk Fakültesi Mezunu olan Haşim Kabasakal 1989 yılından beri Avukatlık yapmaktaydı. Evli ve 1 Çocuk Babası olan Kabasakal, 1999-2004 yılları arasında Fazilet Partisi İl Genel Meclisi üyeliğinde bulundu. Av. Haşim Kabasakal, halen Osmaniye Barosu Yönetim Kurulu ve Saadet Partisi İl Disiplin kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Milli  Eğitim’e 2 yeni kan

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdür yardımcılığı ile bir Şube Müdürlüğüne Valilik oluru ile atama yapıldı.

Edinilen bilgiye göre İl Milli Eğitim Müdür yardımcılığına Nuri Mingan, Şube Müdürlüğüne ise İbrahim Tanışık Valilik oluru ile atandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Müdür yardımcısı ile Şube müdürlüğü sayıları artırılarak yeni atamaların yapıldığı öğrenildi.

Milli Eğitim Müdür yardımcılığına getirilen Nuri Mingan, Erzin Gökdere köyünde 1954 yılında doğdu. İlkokulu Cevdetiye beldesinde, Ortaokul ve Liseyi Osmaniye’de okudu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Mingan çeşitli il ve ilçelerde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1997 yılında Osmaniye Anadolu İmam-Hatip Lisesi’de göreve başladı. Eğitim Hizmetleri Müdür yardımcılığı görevinde bulundu. Halk Eğitim Müdür yardımcılığını yürütürken Milli Eğitim İl Müdür yardımcılığı görevine getirildi. Mingan evli ve 4 çocuk babası.

Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne getirilen İbrahim Tanışık ise 1966 yılında Malatya’nın Doğanşehir İlçesinde doğdu. Niğde Eğitim Yüksek Okulundan mezun oldu. Değişik İl ve İlçelerde görev yapan Tanışık  1998 yılında Osmaniye Yaveriye İlköğretim Okulunda Müdür yardımcısı olarak göreve başladı. Osmaniye Yunus Emre İlköğretim Okulu Müdürü olarak görev yaparken Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne atanan İbrahim Tanışık evli ve 2 çocuk babası.

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki görevlerine bugün başlayacak olan Nuri Mingan ile İbrahim Tanışık’a başarılı çalışmalar diliyoruz.

Hacı Adaylarına seminerler

Osmaniye İl Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hac seminerinin bugün başlayacağı belirtildi.

Osmaniye İl Müftüsü Zeki Sarılar tarafından yapılan açıklamada; "2006-2007  yılı  Osmaniye İlinde hacca gidecek hacı adayları için düzenlenen hac semineri  30 Ekim 2006  Pazartesi günü (bugün) başlıyor.

Hac semineri İl Müftülüğü ile aynı tarihlerde Bahçe, Düziçi ve Kadirli İlçelerinde de yapılacaktır. Sumbas ilçesinden kayıt yaptıran hacı adayları Kadirlide, Hasanbeyli ve Toprakkale ilçelerinden kayıt yaptıran hacı adaylarıda İl Merkezinde seminere katılacaklardır.

Seminer İlimiz Müftülüğü konferans salonunda 08.00 ‘de başlayacaktır. Derslerde hacı adaylarımızın kutsal yolculukta karşılaşacakları  muhtemel zorluklar, idari konular ve hac menasiki ile ilgili detaylı bilgiler sunulacaktır. Tabiatında zorluk ve meşakkat olan hac ibadetini eksiksiz ve tam olarak yapabilmek, muhtemel sıkıntılara karşı tedbirli olmak için hacı adaylarının kutsal yolculuk öncesi bilgilendirilmesi çok büyük önem arzetmektedir.

30 Ekim 2006  Pazartesi günü (bugün) başlayacak seminer 14 Kasım 2006  Salı günü sona erecektir. Bütün hacı adaylarımızın hac seminerlerine iştirak etmelerini  tevsiye eder, hac yolculuklarının şimdiden hayırlı  ve mübarek olması diliğiyle saygılar sunarım."denildi.

CHP’li vekil, "Şimdi seçim olsa iktidarız!"

CHP Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil, Partisinin Bahçe İlçe binasında yaptı konuşmada; "şimdi seçim olsa iktidarız" şeklinde konuştu.

Bayram kutlama programı için Bahçe İlçesine gelen CHP Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil ile beraberinde; İl Başkanı Ali Uçar, İl yönetim kurulu üyelerinden Ahmet Ünlü, İl saymanı Zeki Akdoğan, Merkez İlçe Başkanı Enver Karayiğit, yönetim kurulu üyesi Nuri Çam, eski ilçe  başkan adayı Savaş Günay, eski Milletvekili adayı Mehmet Akça ve partililerle birlikte Bahçe İlçe örgütünü ziyaret etti.

Bahçe İlçe Başkanı Mehmet Mengilli ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Milletvekili ve beraberindekiler bayramlaşma töreninin ardından konuşmalara geçildi.

Bayanların çoğunlukta olduğunun gözlendiği programda bir konuşma yapan CHP Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil, şimdi seçim olsa iktidarız diyerek şu görüşlere yer verdi:  " Hükümetin tek alternatifi Cumhuriyet Halk Partisidir. Eğer şimdi seçim olsa tek başına iktidara çıkarız. Bu da sizin gayretlerinizle olacaktır. Vatanının  ve milletin bölünmezliğini isteyen, devletini seven, bu belalardan ülkeyi kurtarmak isteyen diğer bütün partililerinde  bize, Cumhuriyet Halk Partisine oy vermesini bekliyoruz."

İlçe binasındaki törenden sonra  DYP Bahçe İlçe binasına uğrayan CHP Milletvekili Necati Uzdil buradaki bayramlaşmanın ardından ilçeden ayrıldı.

Böyle de yapılmaz ki!

Osmaniye’nin Toprakkale  İlçesinde  üzeri kapatılmayan kanalın tehlike oluşturduğu belirtilerek gerekli önlemin alınması istendi.

 İlçe merkezinden geçen Cadde üzerinde yaklaşık 200 metre uzunluğunda kaldırım kenarına atık suyun akması için açılan kanalın üzerinin kapatılmaması nedeni ile yayalar için kazalara davetiye çıkardığı belirtiliyor.

Şehir içerisinde bir metreye yakın derinlikte kazılan kanalın üzerinin açık olması nedeni ile geçtiğimiz günlerde  kahvehane işletmecisi Muhammet Sönmez kanala düşerek ayağının kırılması olayını yaşadı.

Kanala düşerek ayağı kırılan Muhammet Sönmez tedavisi için Osmaniye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ayağındaki kemiklerde kırıklar bulunan ve ameliyat olan Sönmez sağlığına kavuşmayı beklerken, şehir içindeki bu kanalın üzerinin kapatılmasını başka kazaların önlenmesi açısından Belediye Başkanı Hasan Akşit’ten duyarlılık beklediğini söyledi.

Minik eller oy kullandı

Atatürk İlköğretim Okulu’nda, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız  günlere denk gelen çok anlamlı bir seçim yapıldı. Okul öğrencilerinin tamamının oy kullandığı seçimlerde, 26 aday yarıştı. Üç sandıkta oy kullanıldı.

Projeden sorumlu rehber öğretmenler Birsen ÇAĞMEL ve Nuray TANDOĞAN şu açıklamaları yaptılar:  "Bu proje okulumuzda dört yıldan beri başarıyla uygulanmaktadır. İlk yıl okul meclis başkanımız ilimizi TBMM’de temsil etmiştir. Bu yıl da aynı beklenti içerisindeyiz. Öğrencilerimizde demokrasi bilincinin yerleşmesi için ve demokrasiyi yaşayarak öğrenmeleri açısından çok faydalı. Bu projenin uygulanmasında okul idaremizin de tam desteğini görmekteyiz.

Ayrıca demokrasi sadece oy kullanmak demek değildir. Demokrasi kültürünün önce ailede başlaması gerekir. Evde demokratik bir hava oluşturma konusunda anne babaların özenli davranmaları önemlidir. Daha sonra sınıfta demokratik bir yaklaşım içinde olmak konusunda öğretmenlere önemli görevler düşer."

Zafer, 5. sınıf öğrencisinin…

Atatürk İlköğretim Okulu’nda yapılan ‘Okul Meclisi Başkanlığı’ seçiminde, 1418 öğrenci oy kullandı. Bu oylardan 1410’u geçerli, 8’i ise geçersiz sayıldı.

Yapılan sayım sonucu; 5-A sınıfından Halil İbrahim Aslan, 175 oy alarak, seçimi kazandı. 26 adayın yarıştığı seçimlerde, Ömür Can Polat adlı öğrenci 154 oy alarak 2., Elif Atmaca da 124 oy alarak 3. oldu.

Okul Meclis Başkanı seçilen Halil İbrahim Aslan; "Okuldaki arkadaşlarımı en iyi şekilde temsil edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın." diyerek, demokrasi adına okulunda çok güzel bir uygulama gerçekleştiğini dile getirdi.

GÜNDEM

Ünal BESEN

Osmaniye’de Festival

Osmaniye,de  Bayram ve fıstık "festivali aynı zamana  geldi. Bu münasebetle kutlamanın çok daha ,cazip geçeceğini, düşünüyorduk  ama tam tersine oldu. Yani un var su var şeker var diye.

Düşünüyor ve bu sebeple her şeyin güzel  olacağı kanaatindeydik ama umduğumuz dağlara kar yağdı. Maalesef hiçbir şey ümit edilen gibi olmadı.

Şu gerçeği hiç kimsenin inkara kalkmaması icap etmektedir. Günümüz teknolojik yönden çok ilerlemiş olup, bilhassa hava durumunu çok önceden bize haber verme yeteneğine sahiptir. Yani biz artık birkaç gün öncesinden şehrimizdeki hava durumunu öğrene biliyoruz. Şayet bir proğram hazırlığımız varsa ,bunun yapılacağı gün havanın nasıl olacağını , önceden öğrenmek imkanımız olduğu halde, bunu yapmıyorsak, bu bizim yaptığımız işe önem vermediğimizi gösterir. Şimdi Osmaniye,de yapılacak şenliğin hava muhalefeti dolayısı ile ikide bir yer değiştirmesi  haklı gösterilemez. Yine böylesine önemli günlere ilgi duyulmuyor, ve katılım sağlanamıyorsa kabahat bu işi tertip edenlerdedir diye düşünüyorum.

Milyarlarca lira harcadığımız bir sürü masrafa girdiğimiz ve hiç kimseye bir şey veremediğimiz, bu etkinlikler,bizim yani bu işi tertip edenlerin ayıbıdır.

Bayramlar ve bir şehri bir ülkeyi ilgilendiren etkinlikler, bireysel bir düşünceyle değil kolektif olarak yapılmalıdır .Yoksa yetki bende ben yaptım ve iyi oldu demek bence banazlıktır. Hiç bir kimsenin millet adına böyle bir sorumsuz harekete hakkı yoktur. Bu milletin parasının bir kuruşuna kadar hesabını vermek mecburiyetindeyiz. Zira buna vicdanen ve hukuki yönden de mecburiyetimiz vardır. Kuruluşumuzun adı ne olursa olsun ,sorumlu olduğumuzu ve sorumluluklarımızı bilerek hareket etmeliyiz.

Aslına bakacak olursak bir işin  hakkını  veremiyorsak,yani başarısız bir kişiysek bizim israr ederek aynı yerde kalmaya hakkımız yoktur.

Ben bunu söylerken biliyorum ki bir çok kişinin tepkisini almaktayım . Zira seçimlerin yaklaştığı şu günlerde , siyasete soyunmayı düşünen , birçok insan bulunmaktadır.  Ama biz hiç kimsenin bizi hoş karşılaması için yazmıyoruz. İnsanlarımız iki ölçüp bir biçsin diyoruz .Saygılar

 

Tasarım X GRUP