İMTİYAZ SAHİBİ

Lutfi Taner DENİZ

İrtibat Telefon

(0 328) 814 84 59

SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Mustafa BARDAK

Ortaokul Cd. No 28   OSMANİYE

e-mail: aydinosmaniyegazetesi@akdenizofset.com

 2
Web Sayfamıza Hoş Geldiniz

18 Ekim 2006 Çarşamba

 

Menü

AKDENİZ Gazetesi

TAKİP Gazetesi

AYDIN OSMANİYE Gazetesi

Akdeniz Ofset & Form

ARŞİV

 

Konut sahibi olmak isteyenler Kooperatif usulü yapılara dikkat etmeli

Osmaniye’de kuruluşunun 2. yılına giren Karayiğit  Grup, inşaat sektöründe konut sahibi olmak isteyen vatandaşların Kooperatifçilik usulü yapılanmalara dikkat etmesi uyarısında bulundu.

İnşaat sektöründe; kalite, özgüven, şeffaflık ve konut sahibine güven olgusu ile yola çıkarak bu alanda 2. yılını dolduran Karayiğit Grup İnşaat ile Osmaniye’deki yapılaşma konularını değerlendirdik. Çok katlı binaların yapılmaya başlandığı yıllarda Kooperatifler kurularak başlatılan inşaatların müteahhitlerinin konut sahibi olmak isteyen vatandaşları yıllarca oyalama konularını, inşaatlarda kullanılan malzemenin kalitesini, konutun tapu işlemlerini, çevre düzenlemesi ve diğer konular üzerine dobra dobra konuştuk.

Osmaniye’de konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza bir ışık tutması açısından sorularımıza net yanıtlar vererek, şeffat bir çalışma içerisinde bulunan Karayiğit Grup inşaat sektörünün müteahhidi Ayhan Karayiğit ile İnşaat Mühendisi Mustafa Ongun ile görüştük. Müteahhidi ile İnşaat Mühendisinin sürekli birlikte bulunduğu, inşaat alanlarını denetlemenin kendileri için yüreklerine işlenmiş en büyük borç yükümlülüğü olduğunu söyleyen Karayiğit ile Ongun, kimseyi rakip görmediklerini ancak, konut sahibi yapmak istedikleri insanların memnun olduklarını belirten hayır dualarını almanın kendileri için en büyük ödül olduğunu ifade ettiler.

Karayiğit  Grup inşaat’ın Mühendisi Mustafa Ongun ile Müteahhit Ayhan Karayiğit, yap-sat türü inşaat yaptıklarını belirterek; "Çağımıza uygun koşullarda, daha modern inşaatlar yapmaya özen gösteriyoruz. Çevre düzeni bizim için büyük önem taşıyor.

Biz bu işe başlarken birkaç inşaat yapıp geriye çekilmeyi düşünmek yerine yıllar sonrasına süren bir çalışmanın güvenilirliğini kazanmak amacı ile yola çıktık.   Devamı 4’te...

İnşaatlar biter, sahipleri konutlarına oturur. Ancak bu insanların konutlarından memnun kalmaları bizim için önem taşır. Yarın sokakta karşılaştığımız insanın  konutundan memnun kalmayıp surat asmasını değil, ‘Allah razı olsun!’ sözlerini duymayı amaçlayarak çalışıyoruz. Biz günü kurtarmayı değil, yaptığımız hizmeti layıkı ile sunmak isteyerek yola çıktık. Plan ve projelerimiz nasılsa, konutları öyle tamamlıyoruz. Klimalı, güneş enerjili, çevre düzeni hazır şekilde anahtar teslimi yapıyoruz. Konutlarımızda, 160 ile 200 metre karelik daireler üzerinde çalışmalarımız oluyor. Dupleks dairelerimiz de var. Toplam alanın yüzde 60’ını yeşil alan, otopark olarak projelendirip hayata geçiriyoruz. Osmaniye Merkezde; Raufbey, Alibeyli, 7 Ocak ve Hacıosmanlı mahallelerinde inşaatlarımızdan  bazıları bitmiş durumda. Bu inşaatlardan ikisi 4. kata gelirken, bir inşaatımızın da proje aşaması tamamlanmak üzere. Konut sahibi olmak isteyen hemşehrilerimizi Kooperatif usulü yapılara dikkat etmelerini istiyoruz. Bu konuda güvenilir firmalar tercih edilmeli, sözleşmeler iyi okunmalı, imza atarken şartların neleri getirip-götürebileceği hesap edilmelidir. Kooperatif usulü yapılan konutların 8-10 yılda bitirilebildiğine tanık olmaktayız. Bu konuda vatandaşımız mağdur duruma düşüyor. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı, inşaatlarında kullanılan malzemelerin TSE belgeli olup olmadığı konusunda da titiz davranmasını istiyoruz. Tapu işlemleri hazır olmadan inşaatına başlanılan konutlar oluyor. Bu konuya da vatandaşlarımız dikkat etsinler. Bizim ilkemiz; inşaat tamamlandığı ve ödemesi bittiği anda tapuyu sahibine teslim etmek vardır. Bizim ilkemizde sorunlu konut teslim etmek yoktur. Tüm konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Hangi inşaat firması ile konut sahibi olursa olun, ama hakkınızı aramaktan çekinmeyin diyoruz."sözleriyle çalışmalarındaki ilkeleri dile getirdiler.

Doğum olayında yüzde 3,5 azalma görüldü

Osmaniye’de yılın ilk 9 aylık döneminde il genelinde erkek bebek doğum olaylyarının, kız bebeklere göre fazla olduğu bildirildi.

Osmaniye merkez ve ilçelerde de aynı oranda erkek doğumlarının kez bebeklere oranla gazla olduğu görüldü.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Sakip Pehlivanoğlu’dan edinilen bilgiye göre,  "2006 yılı ilk dokuz ayda 7.608 çocuk nüfus kütüklerine 2006 doğumlu olarak yazılırken, bunun 3.910’u erkek çocuğu, 3.698 ‘unda  kız çocuğu olduğu belirtildi. Doğum olayında, Merkez ilçede 1.243’ü erkek 1.181 kız, Kadirli İlçesinde 1.002’si erkek, 992’si kız, Düziçi İlçesinde 801’i erkek, 735’i kız çocuğu şeklinde olduğu vurgulandı..

İl  Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Pehlivanoğlu yılın İlk 9 aylık dönemindeki bilgileri şu şekilde aktardı: "Geçen yılın ilk dokuz ayında 7.891 çocuk yazılmış olup, % 3.5 oranında çocuk sayısında azalma olmuştur. 2006 yılının ilk dokuz aylık döneminde 1.333 kişi ölmüştür, geçen yılın aynı dönemine göre ölüm oranında % 4.7 oranında azalma olmuştur. İlk dokuz ayda 47.312 kişiye nüfus cüzdanı verilmiştir. 2005 yılının ilk dokuz ayına göre %18.4 oranında verilen nüfus cüzdanı sayısında düşüş gözlenmiştir. Bununda nedeninin nüfus cüzdanlarının bilgisayarla doldurulması sonucu  kalitenin yükselmesi ve daha uzun ömürlü kullanılabilmesi ile T.C. kimlik numaralarının her kurum tarafından kullanılması sonucu nüfus cüzdanlarının vatandaşlarca daha çok ciddiye alınmasına sebep vermekte, buda nüfus cüzdanlarının kullanım ömrünü uzatmaktadır. 2006 yılının ilk dokuz ayında 3.793 kişi evlenmiş, 290 kişi boşanmıştır. 203.343 kişiye nüfus kayıt örneği verilmiştir. 269.616 vatandaşımız nüfus müdürlüklerinden hizmet almıştır. Bu hizmetler 36 personel ile yapılmaktadır.

Her memurun  günlük 37 vatandaşın işini yaptığı söylenebilir. 29 Nisan 2006 tarihinde yürürlüğe giren yeni nüfus hizmetleri kanunu, gerek kamu  kurum ve kuruluşları ile nüfus müdürlüklerine gerekse vatandaşlarımıza yeni yükümlülük ve haklar getirmiştir. Bunları özetleyecek olursak; Nüfus kütüklerinde kayıtsız çocuk bırakmamak amacıyla güvenlik makamlarına, okul müdürlüklerine, kamu kurum ve kuruluşlarına bildirim yapılması görevi verilmiştir. Geçici bir süre zamanında çocuğunu yazdırmayanlara nüfus para cezası uygulanmayacaktır. Buda vatandaşlarımıza bir fırsattır. Yine doğumdan itibaren 30 günlük sürede çocuğunu yazdıranlardan cüzdan bedeli alınmamaktadır. Evlilik dışında doğan çocuklar artık babalarının hanesine babalarının soyadı ile yazılmaktadır. Nüfus kayıt örnekleri kişinin kendisine, eşine, ana-babası ile üst soyu ve alt soyuna veli ve vasisine verilebilecektir. Bunların dışındaki yakınları kişinin nüfus kaydını alamayacaktır.

Bilgisayar ortamında tutulan nüfus kayıtlarına ikamet adresi ile fotoğrafları yer alacak, buda bir çok usulsüzlükleri önleyeceği gibi  sahte nüfus cüzdanı verilmesini önleyecektir.

Gerçeğe aykırı belge düzenleyen muhtarlar ile herhangi bir işlemden dolayı nüfus müdürlüğüne gerçek dışı beyanda bulunanlara ve bunlara tanıklık edenlere 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür."

Fakir öğrencilere giyim yardımı

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği (İLSAN-DER) tarafından 500 fakir öğrenciye giysi yardımı yapıldı.

Büyük Camii yanındaki Karataş İşhanı'nda bulunan dernek binasında öğrencilere giysileri teslim edilirken, öğrenciler Ramazan Bayramı öncesi yeni giysilere kavuşmanın sevincini yaşadı.

İLSAN-DER Başkanı Süleyman Dağ, her okuldan 15 öğrenci olmak üzere yardıma muhtaç 200 öğrenciyi okul idareleri ve okul aile birlikleriyle birlikte tespit ettiklerini belirterek, "Ayrıca yine dernek üyelerimizin çalışmaları sonucu mahallelerden de 300 öğrenci belirledik. Daha sonra toplam 500 öğrenciyi gruplar halinde derneğimize kabul ederek, burada bulunan giysi ve ayakkabılardan beğendiklerini giydirdik. Böylece onların sevdiği giysileri alma imkanı tanımış olduk. Çünkü öğrencilerimiz bu giysileri severek ve beğenerek giymeliler" dedi.

Kızılay'ın Adana Bölge toplantısı

Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürü Ömer Taşlı, Kızılay'ı dünya sıralamasında birinci sıraya getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve ilçelerinin Kızılay şube başkanlarının katıldığı bölge toplantısında konuşan Taşlı, Kızılay'ın dünyadaki uluslararası yardım kuruluşları arasında 5. sırada olduğunu, amaçlarının dünya sıralamasında birinci sırada yer almak olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 650 Kızılay şubesinin bulunduğunu hatırlatan Taşlı, "Bölgelerde düzenlediğimiz toplantılarda bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunuyoruz. Bu toplantılar yeniden yapılanma sürecinde çalışmalarımıza ışık tutacak" dedi.

Taşlı, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokol gereği Kızılay Haftası'nda bütün okullara Sosyal Dayanışma Zarfı dağıtacaklarını da kaydetti.

Kızılay Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Sağlam ise, Kızılay'ın çalışmalarında ve hizmetlerinde sınır kavramının olmadığını, insanlara ırk, dil, renk ve cinsiyet ayrımı yapmadıklarını, insanlara insan oldukları ve ihtiyaç sahibi oldukları için yardımcı olduklarını söyledi.

GÜNDEM

Ünal BESEN

Ramazan Ayında

Bu mübarek ayda İslam aleminin, düşünmek için zamanımız diğer aylara göre çok daha fazla zamanımız oldu. Akşamları iftar öncesi dini sohbetlerden yeteri kadar faydalandığımız gibi,dünyamızda olup bitmekte olan olayları da  öğrenerek yorum yapmaya bol bol vaktimiz oldu.

Hıristiyan alemi her ne kadar, zeytin dalı uzatıyormuş, dünyada sulh ve sükunu hükümran olmasını istiyormuş gibi, bir görüntü vermek ve esas maksatlarını gizlemek gayreti içerisinde de olsalar,bütün bu tavır ve görüntüler samimiyetten uzaktır.

Günümüzün süper devletleri diye isimlendiklerimiz, devletlerin Müslüman ülkelere karşı davranış ve tavırlarının hoş görülebilecek hiçbir yanı yoktur. Şöyle düşünelim yakın zaman içerisinde, ortada hiçbir sebep yokken Irak devletinin yıkılmasını ve halkın perişan bir duruma düşmesini ve meseb kavgalarını körükleyerek, aynı ülke insanlarının bir birini kırıp geçirmesine sebebiyet vermediler mi. Günümüzde Irakta ve orta doğunun her yerinde olup bitenlere sebebiyet verenler, hala ;medeniyetten ve insanların özgür olmasından yana dem vurmakta değiller midir? İngiltere de bir general Irak harekatının büyük bir yanlış olduğunu binlerce masun insanın boş yere kanının aktığını söylemedi mi? Ve yine İngiliz kamu oyununda yüzde yetmiş beşinin aynı görüşü paylaştığını, öğrenmedik mi ? 

Şimdi bırakınız Müslüman oluşumuzu,bir insan olarak bütün bu olup bitenlerden yüreğimiz parçalanıp acı duymuyor muyuz ?

Bütün bu olup bitenlerden ders almamız gerekmektedir. Günümüzde dünya üzerinde ,oynanan oyunun şekli çok değişmiş,olup bizi tuzağına düşüren bir şeytan oyunu ile karşı karşıya kalmışız.Bizi kendi halimize bırakmayarak köle yapmak isteyenler emellerine erişmiş görünmektedirler.

 Dünyada bu olanları bildiğimize göre en azından öncelikle kendi ülkemizdeki birlik ve beraberliği bozma gayretinde olanların oyununu bozmamız gerekir kanaatindeyim.

Hal böyle iken vatandaş olarak oynanmak  istenen oyunlara karşı hassas olmamız gerektiği kanaatindeyim. Bakınız şu AB Meselesinde bile Türkiye’yi  karıştırmak isteyen bir Avrupalı mantığı ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Her fırsatta ülkemizin birlik ve dirliğine çomak sokanları çirkin emellerine kavuşturmayalım diyor ve satırlarımı şimdilik noktalıyorum.

 

Tasarım X GRUP